V soboto po treh letih znova državno prvenstvo v eliminatorju oziroma krosu na izpadanje. Dan pred mednarodno dirko v olimpijskem krosu XCO Kamnik napeto ulično dirkanje v dobrem vzdušju. Članski naslov Jakobu Klemenčiču, med ženskami najhitrejša mladinka Tajda Šoštarko.
Člani kamniškega Calcit Bike Teama so si poleg izvedbe tradicionalnega, že 28. Kamniškega krosa, letos zadali še organizacijo dirke v eliminatorju – krosu na izpadanje. Zadnjega so izvedli pred dvanajstimi leti, pa tudi državnega prvenstva v tej disciplini ni bilo že od leta 2023, ko so ga gostili v Idriji.
Tretji naslov Jakoba Klemenčiča
Na tehnično zahtevnem krogu v središču mesta, ki je vključeval vrsto zavojev, skakalnic, stopnic in tudi nekaj vzpenjanja ter spuščanja, je v skupnem finalu članov in mladincev moški članski prvak tako kot na zadnjih dveh izvedbah v Kranju (2022) in Idriji (2023) postal 26-letni Jakob Klemenčič (MBK Črni Vrh). Aktualni evropski prvak in skupni zmagovalec lanskega svetovnega pokala v eliminatorju je prišel v cilj z dvema dolžinama kolesa prednosti pred svojim največjim tekmecem in prijateljem v tej disciplini Matejem Kranjcem Žagarjem v barvah domačega Calcit Bike Teama. Tretji je bil v cilju mladinec Jaka Tominšek (Calcit Bike Team), presenetljivi zmagovalec kvalifikacij pred Klemenčičem in Kranjcem Žagarjem. Brez kolajne je v velikem finalu ostal Filip Utranker (KD Celje–2Simpl).
Kvalifikacije so potekale na enem krogu, najhitrejša trojica se je zvrstila v treh desetinkah s časi tik pod 55 sekundami. V vožnjah na izpadanje pa so vozili dva kroga.
Klemenčič, osmoljenec nedavnega svetovnega prvenstva, kjer je v finalu takoj po startu strgal verigo, je v zadnji vožnji dneva vodil od starta do cilja. Kranjcu Žagarju, lani bronastemu na evropskem in svetovnem prvenstvu ter nedavno v Etiopiji zmagovalcu krstne dirke nove »pro lige« v eliminatorju, se je v finalni vožnji ponesrečil start. Hitro je prišel pred Utrankerja, šele sredi drugega kroga pa je prehitel Tominška. Klemenčiču se je približal, a je ciljna črta prišla prehitro. Mali finale za 5. mesto je dobil Blaž Kavčič (KK Završnica), v konkurenci članov in mladincev je skupaj nastopilo petnajst kolesarjev.
»Po pravici povedano mi je bila proga po ogledu tako-tako. Ampak iz dirke v dirko mi je bila vse bolj pri srcu. Bolj sem vedel, katere linije moram voziti. Bila je res hitra. Top proga in top vzdušje tu v centru Kamnika. Ni bilo samoumevno, da bom danes v finalu, ker ne smeš nikogar podcenjevati,« je povedal Jakob Klemenčič. »V kvalifikacijah so fantje pokazali, da so vsi hitri in našpičeni. V finalu sem rekel, da grem brez taktiziranja, od startne do ciljne črte na polno. Lahko je videti, da sem zmagal suvereno, ampak dal sem od sebe vse, kar sem imel. Sicer upam, da ubranim naslov evropskega prvaka in tako ne bom dirkal v dresu državnega prvaka.«
Matic Kranjec Žagar je bil navdušen, da je lahko nastopil pred domačimi navijači: »Moram zelo pohvaliti svoj klub Calcit in se jim zahvaliti, da so vse organizirali – Tilnu, Cufiju (predsedniku društva Cirilu Grkmanu, op. a.) in vsem ostalim, ki so pomagali, organizacija je bila res vrhunska. Tudi vzdušje je bilo kar na nivoju, tako da upam, da bo v tem slogu v Sloveniji še kakšna dirka, mislim da jo rabimo. Dobro sem se počutil. V finalu sem na startu naredil majhno napako, tako da sem v prvi ‘filter’ prišel šele četrti. Nato mi je uspelo dva prehiteti, za Jakoba pa mi je malo zmanjkalo. Iz vsake dirke se nekaj naučiš. Nova priložnost bo že čez tri tedne na evropskem prvenstvu v Turčiji.«
Jaka Tominšek na tretjem mestu niti ni tako veliko presenečenje, po dirki je povedal: »V kvalifikacijah sem želel biti med prvimi tremi, bil sem kar presenečen, da sem zmagal. Naslednji cilj je bil priti v finale. Tam pa sem rekel, da nimam česa izgubiti. Od starta mi je šlo zelo dobro, bil sem na drugem mestu, v zadnjem krogu me je na koncu malo zmanjkalo, vedel sem, da bo slej ali prej prišel Matic mimo. Tudi s tretjim mestom sem zadovoljen, glede na to, da te discipline ne treniram.«
Najhitrejša med ženskami mlajša mladinka Tajda Šoštarko
Pri ženskah so skupaj nastopile mladinke in le ena članica. V velikem finalu je Kamničanka Tajda Šoštarko (Rajd Ljubljana) vodila od starta, za njo sta v cilj prišli še mladinki Klara Pregl in Anamarija Kosec, kot četrta pa še članica Kaja Krapež (vse Calcit Bike Team), ki je dobila svojo zlato kolajno prvenstva. Tajda, sicer še mlajša mladinka, je bila prepričljivo najhitrejša že v kvalifikacijah, ko je za več kot pet sekund prehitela Anamarijo.
Tajda Šoštarko je povedala: »Prvič sem nastopila v eliminatorju. Zelo sem se veselila nastopa, sploh ker je v domačem kraju, pa tudi, ker se želim še malo več poskusiti v tem, ko bom starejša. V polfinalu se mi je na startu odpel pedal, a sem ostala mirna in šla naprej. V finalu sem dobro startala in imela dober občutek za naprej.«
Finale mlajših mladincev je dobil Jakob Krapež (Calcit Bike Team) pred Aljažem Boškinom (MBK Črni Vrh) in klubskim kolegom Lenartom Podjedom. Tudi v kategoriji dečkov pod 15 je zmaga ostala v domačem klubu pri Lamaru Škrijelu. V odprti moški kategoriji tekmovalcev izven konkurence državnega prvenstva je zmagal hrvaški mladinec Leon Gabrijel Kišiček (Cro MTB Team).