Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Prispevki

Gremo na kolo! v skoraj vse slovenske regije

9. decembra, 2024 | Aktualno, Cestno kolesarstvo, Gorsko kolesarstvo, Grbine so fine, Kolesarstvo, KZS, Rekreacijsko kolesarstvo, Velodrom

Tudi letos je v okviru vseslovenskega programa brezplačne kolesarske rekreacije pod okriljem Kolesarske zveze Slovenije sodelovalo skoraj dva tisoč udeležencev, nekaj pa jih lahko pričakujemo tudi v decembru. V skoraj vseh slovenskih regijah je ne glede na starost lahko vsak našel kaj zase: od gorskih in cestnih kolesarjev ter gravlerjev do tistih, ki so se želeli preizkusiti na velodromu.

Različni programi v okviru projekta Gremo na kolo! so primerni za kolesarje različnih znanj, od otrok in začetnikov v kolesarski rekreaciji, ki se najdejo v kolesarskih šolah, do bolj izkušenih rekreativcev. Pod vodstvom tridesetih strokovnih športnih delavcev, tudi iz lokalnih kolesarskih društev pod okriljem Kolesarske zveze Slovenije, je bilo tako do konca novembra organiziranih skoraj 600 ur brezplačne vodene vadbe.

Vodene ture za gorske, cestne in gravel kolesarje

Na kolesarskih turah udeleženci skozi rekreacijo odkrivajo nove poti in destinacije ter sklepajo poznanstva s podobno mislečimi. Ob tem izkušeni vodniki svetujejo tudi glede tehnike vožnje in nastavitev kolesa, kar pripomore k izboljševanju aktivne varnosti udeležencev v prometu.

Gorskokolesarske ture so potekale v kolesarskih parkih in poligonih ter drugih urejenih kolesarskih poteh, pogosto tudi v okviru gorskokolesarskih dirk pod okriljem Kolesarske zveze Slovenije, zlasti na dirkah pokala v spustu 20Chocolate Downhill Cup in pumptracku Pumpaj Slovenija – Telekom Slovenije.

Na cestnokolesarskih turah je bil poudarek zlasti na gravlanju, vožnji po makadamskih poljskih in gozdnih cestah ter kolovozih. S tem so se skupine umaknile z glavnih cest in brezskrbno uživale v pristnejšem stiku z naravo.

Male šole kolesarjenja

Začetniki, zlasti gorski kolesarji, se radi udeležujejo malih šol, kjer se na kolesarskih poligonih spoznajo z osnovami – od priprave na kolesarjenje do osnovnih tehnik vožnje in kako poskrbeti za varnost.

Kolesarske šole za izkušene

Namenjene so kolesarjem, ki želijo nadgraditi svoje sposobnosti. Obenem je opravljena kolesarska šola tudi predpogoj za udeležbo na usposabljanjih za strokovne kolesarske delavce, ki jih pripravlja Kolesarska zveza Slovenije. Udeleženci kolesarske šole se seznanijo z organiziranostjo kolesarstva kot športa, značilnostmi kolesarske opreme, osnovami delovanja, vzdrževanja in popravil koles, osnovami prve pomoči, orientacijo, zakonitostmi gorskega in cestnega kolesarstva ter s pravilnimi tehnikami kolesarjenja.

Vadba na velodromu

Tudi med rekreativci je čedalje bolj priljubljeno kolesarjenje na dirkališču. Za to imamo v Sloveniji odlične pogoje na pokritem velodromu v Češči vasi pri Novem mestu. Tam so se udeleženci privajali na zakonitosti vožnje po stezi na kolesih s fiksnim prenosom. Vadba na stezi je odlična za izboljševanje tehnike kolesarjenja oziroma obvladovanja kolesa na splošno ter pregleda nad okolico. Pridobljeno znanje prispeva tudi k boljši tehniki na cesti in posledično k izboljšanju varnosti kolesarjev.

Pumptrack šole vožnje na grbinastih poligonih

V Sloveniji je že več kot sto grbinastih poligonov, ki so primerni zlasti za vse, zlasti pa za najmlajše. Na grbinah se naučijo dobro obvladovati kolesa, zaradi načina gibanja telesa med vožnjo pa se dobro razvijajo temeljne gibalne sposobnosti.

Pumptrack šole so del državnega pokala Telekom Slovenije – Pumpaj Slovenije s spremljevalnim programom Grbine so fine, ki je namenjen zlasti najmlajšim. Letos so bile organizirane na tekmovanjih v Apačah, Zagorju ob Savi, Cerkljah na Gorenjskem, Vrhniki in Šempetru pri Gorici, samostojno pa med drugim še v Ljubljani, Pesnici in Rušah. Pri tem so poleg inštruktorjev Kolesarske zveze Slovenije sodelovala lokalna društva s svojimi trenerji, ki jim je bil predstavljen razvojni program z izvedbo pumptrack šole in športnega dneva za četrtošolce.

Izboljševanje pogojev za kolesarje

Poleg omogočanja brezplačne vadbe je v okviru programa Gremo na kolo! Kolesarska zveza Slovenije s svojimi inštruktorji prenašala znanje na manj izkušene usposobljene vodnike in trenerje lokalnih društev, ki bodo lahko programe v prihodnje izvajali v svojih skupnostih. Z opolnomočenjem lokalnega kadra je Kolesarska zveza Slovenije spodbujala regijski razvoj na področju kolesarstva. S tem se krepijo kolesarske skupnosti, ki posledično spodbujajo k razvoju boljših pogojev za kolesarje, na primer z gradnjo novih kolesarskih poligonov in kolesarskih stez.